Naše držení těla není jen fyzická záležitost, totiž už na první pohled je patrné psychické rozpoložení člověka, a to je třeba nebrat na lehkou váhu, člověk totiž vlivem napětí nebo úleku doslova „ztuhne“.
Obtížnost: Střední
Návod
- Každý z nás má během života zkušenosti s bolestí zad. Tyto obtíže často člověka omezují v běžných denních činnostech, vedou často k pracovní neschopnosti a k dalším nepříjemným okolnostem. Ne vždy má bolest zad a páteře příčinu v páteři samotné, někdy jde např. o přenesenou bolest z nemocného vnitřního orgánu. Postiženy mohou být svaly, ale i centrální nervová soustava.
- Noste správnou obuv: Vysoké podpatky jsou nevhodné. Díky nim postava získá vadné držení, nezdravě se namáhají klouby, svaly, vazy kotníků a chodidel. Dochází ke snížení klenby chodidla. Ani celodenní nošení sportovní obuvi neprospívá, nejlépe je střídat boty dle účelu, (práce, doma, procházka, sport, společnost).
- Jezte vyváženou stravu: Bohatým zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky.
- Mějte přiměřený pohyb: Nehybnost vede k ochabnutí svalstva a urychluje osteoporózu. Nerozumně provozovaný sport, ale rovněž poškozuje a přetěžuje pohybový aparát.
- Hlídejte si správnou tělesnou hmotnost: Nadbytečná kila zatěžují organismus, důsledkem jsou bolesti kloubů a páteře. Nízká hmotnost pak způsobuje nedostatečnou tvorbu hormonů a špatný vývoj kostry.
- Žijte zdravě: Nikotin, alkohol a kofein zpomalují tvorbu kostní hmoty a urychlují vznik osteoporózy. Nikotin navíc zhoršuje i prokrvení tkání a stupňuje bolesti páteře. Jedna sklenka dobrého vína a dva šálky kávy denně je optimální poměr.
- Buďte v pohodě: Pozitivní myšlení má na zdraví výraznější vliv, než si myslíme. Veselá mysl posiluje imunitní systém a smích zlepšuje krevní zásobení v celém těle.
- Správně si sedejte: Při sezení mějte kolena ohnuta do pravého úhlu. Opírejte se celou plochou zad o opěradlo.
- Nenoste těžké tašky: Nejlepším řešením je batoh.
- Boj s bolestmi a možná léčba:
1. Klidový režim: U akutních bolestí páteře je vhodný klid na lůžku. Postižené úseky můžeme fixovat krčním límcem nebo bederním pásem.
2. Farmakoterapie: Tlumení bolesti a zánětu nesteroidními antirevmatiky. Obstřiky lokálními anestetiky - kořenové nebo intradermální do hyperalgetických zón. Někdy stačí použít metody tzv. suché jehly. Jejich nevýhodou je vliv na ostatní kosterní sval, takže pacient je celkově hypotonický.
3. Prostředky manuální medicíny: Tyto prostředky pomocí manipulace a mobilizace uvolňují funkční blokády.
4. Akupunktura: Léčba akupunkturou se používá hlavně k ovlivnění chronické bolesti páteře.
5. Léčebná tělesná výchova: Bez pravidelného cvičení nelze bolesti zad úspěšně léčit. Vytvářejí se správné pohybové návyky.
6. Lázeňská léčba: Využití přírodních léčivých zdrojů, pohybové a fyzikální léčby.